<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Ulazni parametri za Home Vjetroelektranu
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Vjetrenjače
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.1.2008. čet. 20:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
bezkomentara je napisao/la:

e-vozila je napisao/la:

Ustvari kod malih to uopce nije problem jer kompletan posao obavlja elektronika...

Kako?!

Power inverter potpuno fleksibilna naprava, puca u mrezu ono sto ti hoces (no brainer)...

palac

+baterija manjeg kapaciteta da malo Pegla
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Darrieus

PostPostano: 24.1.2008. čet. 21:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

nego ovo me se dojmilo, difuzni ljevak (to povećava brzinu vjetra a prmjenjivo i kad je vjetar slab, navodno diže učinak iznad teoretskog limita) i ovako nešto bi to trebalo biti.

Ovo pogotovo nebi imalo nikakve koristi u buri, jer kao što je bezkomenatra rekao to je izrazito turbolentan vjetar, ili drugim riječima, smjer vjetra je promjenjiv u kratkim jedinicama vremena, te često djeluje istovremeno iz više smjerova, što bi ovu konstrukciju učinilo ne efikasnom, ako se nebi raspala uslijed naprezanja...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
north

PostPostano: 24.1.2008. čet. 21:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

e vozila
ne mislim da je problem sinhronizirat napon koji saljes u mrezu nego treba mrezu dalje sinhronizirat
nemres jedan tren poslat karikiram 10 megavata snage a za pol sata nista tak bi se ti cjela elektro mreza sasula postavljanje mreze i protok struje se planira i jako su problematicni manjkovi a i viskovi struje
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.1.2008. čet. 21:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

north je napisao/la:
e vozila
ne mislim da je problem sinhronizirat napon koji saljes u mrezu nego treba mrezu dalje sinhronizirat
nemres jedan tren poslat karikiram 10 megavata snage a za pol sata nista tak bi se ti cjela elektro mreza sasula postavljanje mreze i protok struje se planira i jako su problematicni manjkovi a i viskovi struje

Govorili smo o malim vjetrenjacama..
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Drago-Zg

PostPostano: 24.1.2008. čet. 21:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nemojte razbijat glavu, nismo mi tak jaki sa tom problematikom. Budu to već inžinjeri i majstori riješili ( prekopirali od instaliranih vjet. parkova )
[Vrh]
bezkomentara

PostPostano: 24.1.2008. čet. 22:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

e-vozila je napisao/la:
north je napisao/la:
e vozila

Govorili smo o malim vjetrenjacama..

Zato sam i postavio pitanje kako, jer north nije precizirao da se radi o malim vjetrenjačama... :-)
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 24.1.2008. čet. 22:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

bezkomentara je napisao/la:
Zato sam i postavio pitanje kako, jer north nije precizirao da se radi o malim vjetrenjačama... :-)

Kazes..'malo' je relativan pojam Very Happy
north je napisao/la:
najveci problem svih malih elektrana bilo kojeg vida energije je sinhronizacija sa mrezom i tu je najveci trosak i kocnica za vecu primenu
[Vrh]
bezkomentara

PostPostano: 25.1.2008. pet. 08:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

e-vozila je napisao/la:
Kazes..'malo' je relativan pojam Very Happy
north je napisao/la:
najveci problem svih malih elektrana bilo kojeg vida energije je sinhronizacija sa mrezom i tu je najveci trosak i kocnica za vecu primenu

Upravo tako, mali obnovljivi izvori energije su po klasifikaciji, ako se dobro sjećam, do 10 MW (ili su to bile male hidroelektrane?) plazi jezik
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 25.1.2008. pet. 09:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što bi bilo kad bi se za buru na vjetrenjaču spojio neki zamašnjak? Jel bi on kompenzirao udare vjetra?
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 25.1.2008. pet. 09:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

HAL9000v2.0 je napisao/la:
Što bi bilo kad bi se za buru na vjetrenjaču spojio neki zamašnjak? Jel bi on kompenzirao udare vjetra?

ne, problem je u aerodinamici krila i turbolencijama pri tim brzinama,
postoje VAWT posebno dizajnirane u obliku spirale koje funkcioniraju i na brzinama preko 150 km/h
[Vrh]
inch

PostPostano: 27.1.2008. ned. 12:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

HAL9000v2.0 je napisao/la:

mislim da bi veća masa samog propelera to uspješno kompenzirala, npr. avionski propeler bi to izdržao (uostalom prpeleraši lete brzimom do 500kmh možda i više - što nisam siguran)
[Vrh]
nisde

PostPostano: 27.1.2008. ned. 12:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

mislim da bi veća masa samog propelera to uspješno kompenzirala, npr. avionski propeler bi to izdržao (uostalom prpeleraši lete brzimom do 500kmh možda i više - što nisam siguran)

Ma da, lete oni brzinom 500km/h al nije ti kod elise stvar u tome(ili kod vjetrenjače) Frka dolazi sa povečanjem broja okretaja jer ti vrhovi propelera zbog velike obodne brzine počinju probijati zvučni zid,a profil koji imaju nije predvidjen za to i tu su naprezanja ogromna!ATR ti recimo ima 4 kraku elisu i ona se zakreče na veči ili manji korak,to ti regulira Propeller Control Unir i Overspeed Governor, u principu kolko god ti "gasa" daš, propeler ti se vrti približno jednakom brzinom i ne dopušta mu da ode u overspeed!
Tak slično je to riješeno i kod velikih vjetrenjača- imaju zakretne "lopate"
Sa večom masom bi dobio samo to da ju je teže zavrtit i zaustavit po mojem mišljenju! Možda je najbolje neka disk kočnica povezana na centrifugalni regulator ili elektronski preko brojača okretaja,al opet treba to održavati, a kaj je sa zakretanjem cijelog "rotora" sa repom; kak to radi?
[Vrh]
solarstorm

PostPostano: 28.1.2008. pon. 10:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

kod malih vjetrenjača zaštita od olujnih vjetrova se vrši
1. zakretanjem preko repa, potrebno je u praksi odrediti koji je kut i površina repa najbolja.
2. gornji dio stupa je izveden sa mogućnošću vertikalnog nagiba s oprugom, pri jačim vjetrovina naginje se cijela elisa s generatorom
[Vrh]
inch

PostPostano: 28.1.2008. pon. 11:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisde; shvaćam, to su ekstremni uvjeti pod kojima rade propeleri - naprezanja u materijalu, umor, i na kraju krc sve pukne...nije dobro ni da je masivno nije ni da je lagano...idealno bi bilo da postoji neki materijal koji je lagan a čvrst.
[Vrh]
Darrieus

PostPostano: 28.1.2008. pon. 11:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo malo podataka za Hrv za vjetar;

A što se tiće same konstrukcije vjetrenjače definitivno sam za VAWT i definitivno ću raditi s vertikalnom osi.
Razlog je vrlo jednostavan sve HAWT turbine rade optimalno, iliti najbolje na cca 10-12 m/s, što za moje područje je najmanje na godinu.

Našao sam dizajn koji radi najbolje s 5 m/2, tako da ću se odlučiti za nju, malo ću proanalizirati i vidjet jel se može još malo izvući snage iz te.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Vjetrenjače
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4
Stranica 4 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.