<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Dostavni auto na struju
Idite na Prethodna  1, 2, 3

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
tossa

PostPostano: 2.11.2013. sub. 17:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

dobar kangoo ili sličan citroen ili pežo svi disel i VELI JOŽE umjesto motora i leti.....većina ih je 700-800kg nosivosti mozes koristiti i putničke verzije ali su one skoro 200kg teze pa će ti trebati veći kapacitet baterija za domet od istih dostavnih
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
maliodpalube

PostPostano: 3.11.2013. ned. 21:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bio sam u Slatini i gedao dva kadetta karavana. Najprije onoga s troja vrata (sa slike u prvom postu), a potom i onoga što ga je bmw svojevremeno detaljno popljuvao. Taj drugi zapravo izgleda sasvim okej, ali...
U silnom premišljanju kako sa što manje kilograma dobiti što više zapremine u prtljažniku (bez stražnjih sjedala), palo mi je na pamet da zapravo najpovoljniji odnos težina/zapremina ima - autoprikolica. Ona sasvim solidna (200x110 cm) je teška 140 kg. Razlika u težini kadetta i nekog malog autića je preko 200 kg. Pitanje je troši li manji auto s prikolicom jednako kao veći auto koji je jednako težak kao prva kombinacija? Odnosno, igra li u potrošnji struje ulogu samo težina ili je značajno i trenje (koje nije isto sa 4 ili sa 6 kotača)? Dakako, dio će potrošiti i dvostruka stražnja signalizacija (svjetla, žmigavci...).
Znam načelno pravilo da ukupna težina priključnog vozila bez kočnica ne smije prelaziti polovinu težine vučnog vozila s vozačem. Znači li to da prikolicu ukupne dopuštene mase 750 kg smiju voziti samo auti teži od 1320 kg, ili ju smiju vući i oni koji s vozačem imaju 700 kg, ali ne smiju je krcati preko ukupnih 350 kg? Što bi u kombinaciji s (recimo) ticom značilo solidnih 200 kg dopuštenog tereta u prikolici. Meni sasvim dovoljno... I ukupno bih bio tek nešto teži od punta.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 3.11.2013. ned. 21:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moraš uzeti u obzir da ne smiju svi auti vući prikolicu, a ona stvara više aerodinamičkog otpora, tako da će pri malo većim brzinama trošiti više nego teži auto.

Zadnja promjena: riba; 3.11.2013. ned. 21:49; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 3.11.2013. ned. 21:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Moraš uzeti u obzir da ne smiju svi auto vući prikolicu, a ona stvara više aerodinamičkog otpora, tako da će pri malo većim brzinama trošiti više nego teži auto.

Koji najlakši autić smije vući prikolicu?
[Vrh]
grrga

PostPostano: 3.11.2013. ned. 21:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Moraš uzeti u obzir da ne smiju svi auto vući prikolicu, a ona stvara više aerodinamičkog otpora, tako da će pri malo većim brzinama trošiti više nego teži auto.

Ima li negdje pojašnjenje za gore navedenu tvrdnju?
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 3.11.2013. ned. 23:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sam post je bio naslovljen na dostavno vozilo, a dosada nisam viđao da dostavna vozila vuku za sobom prikolicu. Vuča prikolice i manevrisanje je prilično teško, pogotovu u gradskim uslovima, tako da mislim da nema ni smisla o tome raspravljati.
To što gledaš svaki kilogram nema nekog preteranog uticaja, vidi koji ti auto najbolje odgovara za posao i da li je zdrav, a to da li će trošiti koji Wh više i preći koji metar manje, veruj mi da nije toliko bitno.
[Vrh]
zega

PostPostano: 4.11.2013. pon. 01:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aerodinamika prikolce sa ceradom ili ovecim teretom je katastrofa, sve ono sto zelis usparati na kilogramima ce ti se VISESTRUKO obit o glavu ako prihvatis prikolicu kao rijesenje (koje to i nije)...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
maliodpalube

PostPostano: 4.11.2013. pon. 06:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

@pesovic
Operiranje s prikolicom se istrenira. Ja sam prikolicu doktorirao kad mi je bilo cca 25. Nije to velik problem.
@Zega
Prikolica bi trebala imati ceradu, što bi značilo da će veća pravokutno površina biti točno iza auta. Aerodinamika - nula. E sad.. je li to problem kod brzina do max 80 km/h? Točnije... koliki je to problem?

Prednost prikolice je u tome što je u barem 50% slučajeva mogu ostaviti doma. Nekih dodatnih 60-tak cm prtljažnika u nekom karavanu povećava težinu za cca 200 kg. S prikolicom bih za upola manje kilograma dobio 3-4 puta više "prtljažnika". Vjerojatno bi svaka vožnja značila i malo kalkulacije. Ako je u pitanju 30-tak km u jednom smjeru, može s prikolicom. Više od toga može samo auto i ono što stane u njega... ili kombi na naftu.
Poznaje li netko propise oko tih kuka za vuču? Znam da danas dolazi u obzir samo euro-kuka i atest. No, ako kupim stari auto na kojemu je stara kuka upisana u prometnu dozvolu, može li ta kuka i ostati sve dok traje i auto?
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 4.11.2013. pon. 20:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ove težine auta ne možeš uhvatiti ni za glavu ni za rep. Svaki podatak je drukčiji, a onda u prometnoj opet nešto sasvim deseto. Bog zna (i Cose) što bi u konačnici pokazala vaga...
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 5.11.2013. uto. 13:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Onda uzmi prikolicu i ubaci bateriju od elektroviljuškara (80V 300 do 400Ah) i sit ćeš se navozati. Treba da shvatite da ulaganje u veliki kapacitet LiFe baterija brzo premaši vrednost cele prerade bez baterija. Primera radi 96V 160Ah košta bar 5000 Eura a sa njima se maksimalno može preći 120 do 150km.
[Vrh]
tarzan

PostPostano: 7.11.2013. čet. 13:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

za dostavni auto bi uzeo volkswagen transporter t3 koji se proizvodio od 1979 do 1992. imaš gomilu djelova za njega, imaš vrlo vrlo jeftino održavanje, ...

a od izbedbi bi išao na duplu kabinu (sa 7 sjedala) ili singlecab (tri sjedala) .
taj kombi ima puno mjesta ispod sanduka za smještanje baterija- orginalno namjenjeno nekom alatu ili nečemu, se da jako lako prenamjenuti za smještaj baterija.

usput, imaš i široki rang getriba- od jako brzih do jako sporih i imaš zadnji pogon koji ima iza bubnjeve Razz

sam kombi nabaviš za 500 eura u vrlo dobrom stanju budući da je kod nas obrtništvo izumrlo pa ih ima .....

ovo sve ostalo su poluproizvodi.
[Vrh]
BB

PostPostano: 4.1.2014. sub. 00:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.autoscout24.it/Details.aspx?id=219168135&asrc=st

naiđoh slučajno pa vleim da stavim, možda je interesantno
[Vrh]
Motohod

PostPostano: 4.1.2014. sub. 18:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

tarzan je napisao/la:
za dostavni auto bi uzeo volkswagen transporter t3 koji se proizvodio od 1979 do 1992. imaš gomilu djelova za njega, imaš vrlo vrlo jeftino održavanje, ...

a od izbedbi bi išao na duplu kabinu (sa 7 sjedala) ili singlecab (tri sjedala) .
taj kombi ima puno mjesta ispod sanduka za smještanje baterija- orginalno namjenjeno nekom alatu ili nečemu, se da jako lako prenamjenuti za smještaj baterija.

usput, imaš i široki rang getriba- od jako brzih do jako sporih i imaš zadnji pogon koji ima iza bubnjeve Razz

sam kombi nabaviš za 500 eura u vrlo dobrom stanju budući da je kod nas obrtništvo izumrlo pa ih ima .....

ovo sve ostalo su poluproizvodi.

Dobra ideja, pogotovo ovi s sandukom - single ili double cab. Baterije u rupu.... pod sanduk.
Dijelova ima, ima i forum o VW kombijima za savjete. I ja sam tamo skace od srece

http://www.vwkombi.net/ smijeh2

...valjda admini nemaju ništa protiv linka na drugi forum Embarassed
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 5.1.2014. ned. 23:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod nekog starijeg VW kombija (kao npr T3) prednost je sto se mozes uclaniti u neki oldtajmer klub (preporucio bih Buba klub Zagreb) i uz potvrdu o clanstvu imati dodatni popust od 50% na osiguranje.
Tako npr. mene e-buba godisnje ukupno kosta cca 1500 kn (registracija + osiguranje) sto je vise nego prihvatljivo Mig
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.