<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Dostavni auto na struju
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
maliodpalube

PostPostano: 29.10.2013. uto. 08:32    Naslov: Dostavni auto na struju Citirajte i odgovorite

Budući da ću svakako raditi neki autić upotrebljiv za radionicu, otvaram i novu temu. Naime, radionica mi se nalazi u Novakima Oborovskim (Rugvica). Svi zaposleni su iz Kraljevca, Cerja, Dugog Sela, Dumovca... dakle cca 15 km od radionice. Tamo putuju svaki dan mojim autima (i mojom naftom). Potom iz radionice putuju na sve strane... U vrijeme kad sam kupio to zemljište i napravio radionicu, imao sam 6-7 izložbenih salona, razbacanih po pola Hrvatske, pa mi tih 15 km nije značilo baš ništa. No, kriza je učinila to da već nekoliko godina moram doslovce gledati na svaku kunu. A ovim mojim bećarima malo kad prođe dan da u nešto ne natoče 400-500 kn nafte. To bih pokušao barem malo reducirati nekim autićem na struju. Značajan dio tih njihovih vožnji su (osim puta u radionicu i natrag) sitna zujanja po gradu. Jedan čovjek u autu (eventualno dvojica) cca 20 kg alata i max 100 kg nekog tereta, najčešće u jednom smjeru. Svaki odlazak u grad im je autoput (Rugvica). Ako su u pitanju Novi Zagreb, Velika Gorica, Sveta Nedjelja, onda je i najveći dio kilometraže autoput (obilaznica). Tako da je jedna od prvih premisa konstantnih 80 km/h.
Već smo na nekoliko mjesta pisali o nekom malom dostavnjaku, pa otvaram ovu temu, da sve bude na jednom mjestu. Molim cijenjene forumaše da izbjegavaju defetističke postove s intonacijom "to je nemoguće". Nema poraza bez borbe. Radije bih da rasprava ide u smjeru "na koji način je to moguće".
Već nekoliko dana na cestama i na njuškalu gledam karavane. Najlakši je opel kadett:

Ovaj na slici ima dvoja (troja) vrata, što je rijetkost. U prometnoj mu piše težina praznog vozila 931 kg. Prodaje se ovdje:
http://www.njuskalo.hr/auti/opel-kadett-karavan-1.6-ls-oglas-9329054
Ništa lakše od njega nisam našao, ako je u pitanju neki "pravi" karavan. No, ni stari polo nije loš:

Naravno, u startu idem s tim da ću morati raditi kompletnu limariju. Već viđeno i nije neki problem.
Za ovoga pola sam na internetu našao nekoliko različitih podataka o težini, ali najveća koju sam našao je 770 kg.
Na njuškalu sam našao i jednog renolića četvorku. Čovjek je fotografirao prometnu dozvolu i u rubrici "Oblik karoserije" uredno piše "caravan". Kad sam prije 2-3 dana pitao šogija koji je najmanji i najlakši karavan, bez razmišljanja je odogovrio "renault 4".

E, sad... smjerovi razmišljanja.
1. Jednostavna preinaka:
Bez obzira na to koji će auto biti u pitanju, treba ga što više olakšati. Osim svega onog redovnog što ide van iz auta, jedino mi još na pamet pada nepotrebno stražnje sjedalo. Ima li još neko ideju? U svim ovim kombinacijama bi to nazivno bio putnički automobil.
2. Radikalna preinaka:
Bilo koji mali autić prerezati iza naslona prednjih sjedala i napraviti lagani aluminijski (ili čak drveni) sanduk (trugu) s arnjevima i ceradom. Nešto poput one piaggio trokolice, ali da može ići tih 80 km/h po obilaznici. To bi se svakako onda moralo zvati "teretni automobil", što znači povećana davanja prilikom produljenja registracije.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
debeli

PostPostano: 29.10.2013. uto. 11:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neću ti reć da je nemoguće, nego mi nije jasno zašto si kompliciraš život :

3500 EUR + 0 davanja

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/piaggio-porter-blind-van-elettrico-parabiago-milano/185925314.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=19600&makeModelVariant1.modelId=2&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=ELECTRICITY&negativeFeatures=EXPORT
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Didi

PostPostano: 29.10.2013. uto. 12:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

plus baterije koje nisu u cijeni.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 29.10.2013. uto. 12:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Didi je napisao/la:

Bez obzira na to, cijena je više nego zanimljiva. Trebalo bi dodati cca 4-5 tkn transportnih troškova. To je ukupno oko 30 000 kn. Malo je šanse da nešto slično sam složim ispod te cijene, a da bude 2005-2007 godina.
[Vrh]
BB

PostPostano: 29.10.2013. uto. 13:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

maliodpalube je napisao/la:
Didi je napisao/la:

Bez obzira na to, cijena je više nego zanimljiva. Trebalo bi dodati cca 4-5 tkn transportnih troškova. To je ukupno oko 30 000 kn. Malo je šanse da nešto slično sam složim ispod te cijene, a da bude 2005-2007 godina.

Evo ti još jedan

http://www.tuttoannunci.org/milano/Auto-e-moto-Automobili-meno-di-5-000-ALTRO-PIAGGIO-Porter-Pick-up-elettrico-Ribaltabile-rif-3825879-Ann-milano--tipdan-idi54-ida2699223-idc152.aspx
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 29.10.2013. uto. 14:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Neću ti reć da je nemoguće, nego mi nije jasno zašto si kompliciraš život :

3500 EUR + 0 davanja...

Dopada mi se što se model zove 'Blind' Very Happy
[Vrh]
debeli

PostPostano: 29.10.2013. uto. 14:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

maliodpalube je napisao/la:
Didi je napisao/la:

i još treba max 20-30 000 Hrk za baterije i imaš legalno teretno motorno vozilo za manje od 8 000 EUR.

Ništa za atestirat, ispravljat, mijenjat.

I lijepo proknjižiš kao osnovno sredstvo u firmu i nakon amortizacije ne košta niti pola iznosa kao prerada.

ima i kiper i zatvoreni kombi i putnički kombi.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
maliodpalube

PostPostano: 29.10.2013. uto. 21:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Poslao sam upit i dobio odgovor:

The weight of the empty truck is about 1.200 Kg
The range in full charge is about 50 Km
Maximum speed is 55 Km/h
The truck has Pb gel batteries

E, sad... napisao je "truck", a ne "van". Budući da imaju 19 oglasa s raznim varijantama tih auta i budući da su 2 oglasa baš "truck" i to oba kipera, mislim da mi je poslao krive spcifikacije. Sad čekam pojašnjenje. Ako su te brojke zaista takve, onda je najprije 1200 kg daleko previše i meni nepotrebno, a 55 km/h premalo. Range se vjerojatno može riješiti litijem, ali tristotinjak kg nepotrebnog tereta više znači i puno više litija za isti domet i istu brzinu.
Još sam malo čačkao po karavanima i KIA pride wagon je neka sredina između pola i kadetta. Ima sasvim solidnih 820 kg, a opet je znatno veća od polića. Jedino što na svima piše da imaju servo volan, dok one koje nisu karavan nemaju (?). Zna li netko je li ta letva ista i može li se samo preseliti?
[Vrh]
riba

PostPostano: 29.10.2013. uto. 21:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda ima toliko kila zbog baterija, ne bi me čudilo da ima 400 ili 500 kg baterija.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 30.10.2013. sri. 14:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, dobio sam odgovor:

Good afternoon,
yes, that is the vehicle we are talking about.
Actually “van” would be better than “truck”, sorry about that.

Malo je vjerojatno da su mu baterije baš tako teške kako je riba naveo. U svakom slučaju, ako ga usporedimo s nekim takvim benzinskim kombićem, vjerojatno bi bio preko tone.
Ima tu još poneki razlog, nije samo težina u pitanju... Ako sve slažem sam, onda sve znam i u sve se razumijem. Ako na ovom kombiću neki vrag krepa, bit će znatno više problema. Dijelovi su isto tako problem (trenutno na njuškalu nema nijedan takav). Nadalje, stražnja sjedišta iz nekog karavana ću izvaditi, ali nije isključeno da će mi povremeno i zatrebati (možda čak i za na more). Povelika je razlika i u cijeni registracije putničkog i teretnog vozila. Kad se pokrate svi plusevi i minusi, na cjedilu ostane kia pride wagon. Jeftin i lagan karavan (820 kg). Recimo ovaj:
http://www.njuskalo.hr/auti/kia-pride-wagon-1.3-glxi-oglas-9427564
Jedina mana je servo volan. Moram negdje otkriti paše li na taj karavan letva od obične kije pride. Ovakve:
http://www.njuskalo.hr/auti/kia-pride-oglas-9072101
U našim i slovenskim oglasnicima ih ima more, pa vjerujem da neće biti problem poneki polupani far ili slomljen branik.
[Vrh]
MARIJANVZ

PostPostano: 31.10.2013. čet. 07:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kia nema mjesta gdje nema rđe. Govorim iz iskustva sama rđa
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 31.10.2013. čet. 08:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baš sam to htio napisati. S kim god započnem razgovor o kiji pride... ili koji god forum počnem o njoj čitati, već se u drugoj rečenici pojavi riječ "hrđa".
E, sad...
Svakako računam na kompletno sređivanje limarije. No, to sređivanje opet ne znači da će auto biti nov. Bubući da je, osim kije, u užem izboru i onaj kadett iz prvoga posta, zanima me mišljenje forumaša... Hoće li dulje izdržati sređena i zaštićena limarija kije iz 2000-te ili kadetta koji je deset godina stariji (cca 1990-ta)?
Istina, kadett je duži za cijelih tridesetak cm, ali i teži stotinjak kg. KIA:3930 mm, 820 kg; KADETT: 4228 mm, 930 kg. Isina, kadett ima ogromnu haubu, pa je vjerojatno barem pola te duljine meni nekorisno.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 31.10.2013. čet. 09:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

MoP,

ovo sa gotovim dostavnim iz Italije ti je definitivno najbolja varijanta - kupis i uvezes na firmu, na firmu kupis baterije, sve ti ide u troskove, nema zafrkancije sa preradom i atestom, odmah sve radi...
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 1.11.2013. pet. 07:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma ima tu još ideja... Da ne objašnjavam, puno mi više paše karavan u samogradnji, nego ovo gotovo.
Danas idem punici u Slatinu. Dva najzanimljivija kadetta karavana su - baš u Slatini. Sutra ili prekosutra ću ih ići malo pogledati.
Budući da je jedna od ideja da setove baterija povremeno prebacujem iz auta u auto, to znači da bi oba seta morala biti ista (96 V). Budući da će se setovi međusobno spajati paralelno, je li bita eventualna razlika u istrošenosti setova, kapacitetu itd? Pod "istrošenost" podrazumijevam broj odrađenih cilklusa, a ne trenutno stanje napunjenosti.
Ako je autić trenutno s benzinskim motorom težak 920 kg, koju konfiguraciju trebam da bih došao od Rugvice do Sv. Nedelje autoputom i to konstantnom brzinom od 80 km/h. Rade (pretpostavljam) nije opcija za nešto takovo. Neki AC trofazni motor? Golden 10 kw? Ovo čudo što su pribavili bmw i njegov kum? Nešto sasvim peto?
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 1.11.2013. pet. 09:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Golden i 5kw rade otpadaju, ovaj kum od bmwcabria, je nabavio profi stvarčicu, sad neznam dali se to isplati ugrađivati u dostavni auto...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.