<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Grijanje u EV preradi
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
maliodpalube

PostPostano: 15.10.2013. uto. 13:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gledao sam malo na njuškalu... vebasto se može naći za cca 1000 kn. Neki su na 24 V, ali ima i na 12 V. Ima u sebi ventilator i pumpicu za gorivo. Može li se neki takav zračni spojiti s radijatorom u kabini. Dakle, sve isto kao i sa benzinskim motorom, samo kroz radijator ne struji vrući antifriz, nego vrući zrak. Izlaz iz radijatora vratiti natrag u kabinu (da se iskoristi svaki vat topline), a usis u vebasto također dovesti negdje iz kabine...
Dakako, negdje pod haubom i mali rezervar za naftu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Roman

PostPostano: 15.10.2013. uto. 13:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi jasno zašto bi ostavio radijator za kabinu kada zračni webasto već puše vrući zrak u kabinu, radijator bi samo smetao protoku zraka u kabinu. Drugo, ne poznajem webasto uopće pa me zanima da li bi zatvoreni sistem sa usisom zraka iz kabine imao smisla ako nema neki termostat koji bi prema temperaturi ulaznog zraka i željenoj temperaturi izlaznog zraka regulirao jačinu plamena i potrošnju. Sa druge strane da li bi bilo dobro koristiti isti zrak zbog ugljičnog monoksida iz izgaranja lož ulja u webastu.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 15.10.2013. uto. 14:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Radijator bih ostavio jednostavno zato da ga ne vadim van... Ne znam ni ja kako to funkcionira, ali zrak koji upuhuje zasigurno nema plinova od izgaranja nafte. Bilo bi jako blesavo da ima... Ne znam ima li na samom uređaju neki sistem regulacije, ali ako i nema, uključivao bih ga i isključivao prema potrebi.
Ima i vodenih sistema:
http://www.pik.ba/artikal/4896439/vebasto-grijanje-vodeni-sistem/
No, bojim se da takav mora imati veću količinu antifriza. Ne znam što bi se desilo da grije samo onu količinu koja je potrebna za radijator, crijeva i njega samoga, a raditi još neke dodatne rezervare za antifriz mi se čini... bez veze...
Ne zamjerite ako lupetam, jer stvarno nemam pojma i ovo današnje "njuškanje" mi je zapravo prvi kontakt s vebastom.
[Vrh]
riba

PostPostano: 15.10.2013. uto. 14:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zračni webasto nije nešto, traži onaj na vodu.
[Vrh]
tossa

PostPostano: 15.10.2013. uto. 16:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmw je ugradio vebasto na vodu (mazda 6)u renolića i kaze da mu je sauna... vrlo jednostavna ugradnja i moze se regulirati temperatura...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
maliodpalube

PostPostano: 15.10.2013. uto. 19:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Zračni webasto nije nešto, traži onaj na vodu.

Zašto misliš da nije? Zapravo, najveći ih je broj zračnih (u oglasnicima). Našao sam jedan 3.5 kW na 12 V. Pali se i gasi na prekidač, bez ikakve regulacije. Što se mene tiče, što jednostavnije, to bolje - ja ću biti regulacija... klik-klik.
Ovako na slici ima promjer za izlaz zraka cca 7-8 cm. Što bi se desilo ako ja to reduciram na onih cca 3 cm koje imam na ulazu u radijator? Bi li došlo do nekog pregrijavanja radi smanjenog protoka? Ako izvadim radijator, hoću li onda normalno moći preusmjeravati zrak pod noge, na vjetrobransko staklo itd?
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 15.10.2013. uto. 19:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

jedino što vrijedi ugraditi je webasto grijač vode, ovo drugo je banana.....
na webastu koji grije zrak uvijek se osjeti smrad nekakve paljevine i miris nafte.
veliki problem ga je smjestiti (nemože biti bilo gdje).
ovaj sa vodom se ugradi negdje pod haubu ili pod branik, povuku se crijeva za vodu i grijanje je full.....

zrak iz kabine nemože se upotrebljavati dugo ...... šajbe se magle!
tko hoće imati kak spada... svjež zrak mora preko vrućeg unutarnjeg kilera.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 15.10.2013. uto. 20:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
...na webastu koji grije zrak uvijek se osjeti smrad nekakve paljevine i miris nafte...

Možda ga onda pustiti da puše u radijator, ali izlaz ostaviti slobodan - nek puše pod haubu. Tada zrak iz vebasta ne bi uopće dolazio u kabinu

bmwcabrio je napisao/la:
...veliki problem ga je smjestiti (nemože biti bilo gdje)...

Zašto? Zar ne može i on normalno pod haubu?
[Vrh]
bob1391

PostPostano: 15.10.2013. uto. 20:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
bob1391 je napisao/la:
Jel netko razmišljao o toplinskoj pumpi od sušilice za veš. Jedini je problem naći rashodovanu jer su manje više nova tehnologija za HR uvjete.

Koliko znam, susilica ima kondenzator a ne tomplinsku pumpu.

Nove imaju kondenzator i toplinsku pumpu.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 15.10.2013. uto. 20:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

maliodpalube je napisao/la:
bmwcabrio je napisao/la:
...na webastu koji grije zrak uvijek se osjeti smrad nekakve paljevine i miris nafte...

Možda ga onda pustiti da puše u radijator, ali izlaz ostaviti slobodan - nek puše pod haubu. Tada zrak iz vebasta ne bi uopće dolazio u kabinu

bmwcabrio je napisao/la:
...veliki problem ga je smjestiti (nemože biti bilo gdje)...

Zašto? Zar ne može i on normalno pod haubu?

kako bi grijao onda ? pod haubom Very Happy ono što webasto zagrije mora upuhati u kabinu,sve ostalo je bacanje, a kada griješ zrak uvijek se osjeti nekakav miris ,to je više za industrijsku upotrebu i kamione gdje ništa nije bitno.

možeš ga smjestiti pod haubu ali trebaš dovoditi veliku cijev kroz koju dolazi topli zrak a ona zauzima puno mjesta i nije praktično....vruća je i nemože biti bilo gdje, gumeni tanki šlauf se daleko lakše provuče do malog kilera.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 15.10.2013. uto. 21:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da se nismo razumjeli. Ono što vebasto ispuhuje ide u radijator. Dakle, sve isto, samo kroz radijato ne putuje vrući antifriz, nego vrući zrak. I ne vraća se natrag u vebasto, nego ispuh ostane slobodan, ali izvan kabine (da ne smrdi). Misliš da bi gubici bili preveliki? Ili se crijevima taj još topli zrak, prije ispusta u okolinu, još propusti kroz kutije s baterijama. I onima pod haubom i onima u bunkeru.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 15.10.2013. uto. 22:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma nema šanse, to su premali kanali, voda da , zrak u kileru nebi nikako grijao a webasto bi se sigurno pregrijao a sve ono što misliš izbacit nakon što prođe kiler je bacanje.
kroz kiler voda.
zrak direktiva.
ali zašto bi to tako spajao ??
kupiš webasto za grijanje vode i riješeno.
[Vrh]
dzagi

PostPostano: 15.10.2013. uto. 23:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam kod mene ubacio webasto eberspacher d1lc vazdušni greje kao lud ništa se ne oseća uradio sam mu servis zamenio sve dihtumge, creva itd. a crevo toplog vezduha sam iskoristio od espiratora aluminijumsko fi 80mm, napravio rezervoar od 2L i namestio plovak, samo je jaka cena on se teško nalazi ispod 300 eur dok su ovi obični vazdušni 100 eur.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 16.10.2013. sri. 11:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bmwcabrio je potpuno u pravu, toplotni kapacitet vazduha je 4 puta manji od toplotnog kapaciteta vode, tako da bi snaga grejanja bila bar 4 puta manja (možda i više) jer pitanje je kako voda a kako vazduh prenosi toplotu na radijator. Možda bi se to moglo nadoknaditi većom ulaznom temperaturom vazduha, ali pitanje je kako bi se ponašao radijator kod koga je jedan deo delova od plastike. Neko hibridno rešenje nije pametno, jedino da se radijator zameni sa nekim većim potpuno metalnim izmenjivačem, ali teško da on može stati na mesto originalnog.
[Vrh]
zega

PostPostano: 16.10.2013. sri. 12:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:
Bmwcabrio je potpuno u pravu, toplotni kapacitet vazduha je 4 puta manji od toplotnog kapaciteta vode, tako da bi snaga grejanja bila bar 4 puta manja (možda i više)

Hehe, to ti po masi (J/gramu/K) da ali nadam se da si svjestan da jedan kubni metar!! zraka i ma 1.3Kg dok kila vode ima 1 litru!
Tako da je u tom slucaju omjer 1:3222 energetski a volumen je onaj koji nas brine, tu je problem, nema prostora za te zajebancije u autu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Sljedeća
Stranica 6 / 12.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.