<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Prerada auta na struju - kako poceti?
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Zupi

PostPostano: 18.9.2013. sri. 10:59    Naslov: Prerada auta na struju - kako poceti? Citirajte i odgovorite

Dragi forumasi,

Ovo je moj prvi post pa da se ukratko predstavim: zivim u Zagrebu, po struci elektrotehnicar, 40+ godina. No dosta o meni, ajmo sad malo o mom e-autu Smile

Za aute na struju sam se prvi put zainteresirao jos prije par godina, kad sam vidio prilog o g. Rimcu i njegovom eBMW-u. Na ideju da i ja preradim auto na struju sam dosao prije otprilike godinu dana kad sam uz cestu vidio jedan stariji tip automobila koji se prodaje. Razmisljao sam sto bi se moglo pametno napraviti s takvim autom pa mi je pala ideja da bi se mogao preraditi u elektricni: elektro-oldtimer! Od onda citam razlicite clanke na tu temu i taman kad pomislim da imam jasnu sliku sto i kako, pojavi se nesto novo zbog cega treba ponovo promislit o svemu.

Evo zato ovog clanka, kao poziv na diskusiju i prijedloge, pogotovo za one koji su vec napravili prerade: sto bi sada radili ako bi kretali od pocetka i kako uopce poceti?

Moja razmisljanja:
Donorski auto
Cini se da je u cijeloj ovoj prici, automobil za preradu jos najmanji problem. Treba biti sto laksi, zdrave limarije i mehanike. S obzirom da supruga vozi Corsu, cini se da je taj problem rijesen Smile

Elektromotor
Isprva mi je dilema bila DC ili AC motor. Svaki izbor ima svoje prednosti i nedostatke. Inicijalno mi je AC opcija bila draza (prvenstveno zbog regen-a), ali cini se da i DC opcija ima tu mogucnost. Velika prednost DC opcije je svakako povoljnija cijena. Vecina konverzija ovdje radjena je upravo s DC motorima (cuveni Rade). Medjutim, u zadnje vrijeme paznju mi je privukao PMAC tip motora koji se hvale najvecom "gustocom" snage i momenta po jedinici mase te velikom efikasnoscu (cca 95%). Od buduceg e-auta ocekujem da ne bude smetalo na cesti vec da ima relativno dobre performanse. Naravno ocekujem i vecu cijenu za takvo rjesenje. Kakvi su vasi prijedlozi, koji motor bi odabrali ako bi ponovo radili konverziju i zasto?

Kontroler
Ova stavka je vezana uz odabir motora. Vecina konverzija ovdje koristi Zapi-jev kontroler, a izgleda da oni imaju kontrolere koji pokrivaju i DC i AC motore pa su i najvjerojatniji izbor. Pozitivno je i sto puno ljudi ovdje ima iskustva s njima pa mogu zamoliti za pomoc Smile. A sto je s drugim opcijama? Vani se neki zaklinju u Curtisove kontrolere kao najbolje, a tu je i Sevcon. Kakva su vasa iskustva?

Baterije
Izbor samog tipa baterije je jednostavan: LIFePO4. Olovne su jednostavno preteske i ubijaju performanse. Nazalost, LFP su puno skuplje iako dugorocno isplativije. Medjutim nedoumica koja se ovdje javlja je kontrola i balansiranje celija. Da li je potreban BMS ili ne, koje balansiranje ("top", "bottom") odabrati? Neki clanci govore kako je upravo BMS odgovoran za neke slucajeve unistavanja celija. Ima ljudi sa iskustvom (nekoliko desetaka konverzija) koji cak tvrde da BMS steti zivotnom vijeku baterija. Sta ovdje odabrati? Kako puniti LFP baterije na najbolji nacin i kako ih odrzavati da se osigura najdulji zivotni vijek?

Evo, za prvi clanak dosta. Sa zanimanjem ocekujem komentare i prijedloge!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 18.9.2013. sri. 11:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još jedan kojem je lijeno čitati.. Svaka dva tjedna ista nova tema, katastrofa.
[Vrh]
r005w3lt

PostPostano: 18.9.2013. sri. 11:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pročitaj temu "još jedan ispočetka" mislim da smo u njoj objasnili, i prodiskutirali apsolutno sve. Jedino ptianje koje tamo nisam vidio je vezano ovo za bms, a tu je odgovor jednostavan. Uzmi BMS, sigurnije ti je!
[Vrh]
Zupi

PostPostano: 18.9.2013. sri. 13:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolege riba i r005w3lt, hvala na porukama. Ne, nije mi lijeno citati, procitao sam i "još jedan ispočetka" i tamo nema znacajnijih novosti. Osim jednog posta Doktora, nisam primjetio da spominjete koju konfiguraciju bi odabrali ako bi sada krenuli raditi preradu. Cini mi se da naginjete goldenu?

A sto se nove teme tice, pa zar nije svaka prerada tema za sebe?

Ajmo konkretnije: zna li netko koliki moment ima Rade od 5 kW u 96V konfiguraciji? Mislim da se na jednoj temi spominjalo 60 Nm. A za ovaj golden od 10 kW, ako dobro tumacim njihove grafove, spominje se moment od oko 30 Nm. To mi zvuci prilicno slabasno, ali s obzirom da se vrti do 6000 rpm onda je usporedivo s Radinih 60(?) na 2300.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 18.9.2013. sri. 13:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zupi je napisao/la:
Kolege riba i r005w3lt, hvala na porukama. Ne, nije mi lijeno citati, procitao sam i "još jedan ispočetka" i tamo nema znacajnijih novosti. Osim jednog posta Doktora, nisam primjetio da spominjete koju konfiguraciju bi odabrali ako bi sada krenuli raditi preradu. Cini mi se da naginjete goldenu?

Ljudi naginju onome sto je dobavljivo po prihvatljivoj cijeni - serijski DC, AC (uz nesto gnjavaze oko premotavanja i skuplji kontroler) te Golden. Sve drugo je skuplja komplikacija i od tuda taj bias prema navedenima.

Zupi je napisao/la:
Ajmo konkretnije: zna li netko koliki moment ima Rade od 5 kW u 96V konfiguraciji? Mislim da se na jednoj temi spominjalo 60 Nm. A za ovaj golden od 10 kW, ako dobro tumacim njihove grafove, spominje se moment od oko 30 Nm. To mi zvuci prilicno slabasno, ali s obzirom da se vrti do 6000 rpm onda je usporedivo s Radinih 60(?) na 2300.

Rade bi na 96V trebao imati oko 2900 okretaja a spomenuti okretni moment je - ako se dobro sjecam - bio mjeren u mirovanju tj. na 0 o/min. palac

Sto se prijasnjeg pitanje o BMS-u tice - svakako BMS, a najcesce koristeni su top-balancing poznati jos i kao bleederi. Firma Neteko d.o.o. ima u ponudi jednostavne celijske BMS-ove koji uz bleedanje na 3.65V detektiraju i LVC stanje baterije, te oba stanja i signaliziraju. Skuplji punjaci takav signal znaju koristiti pa smanje struju punjenja, a LVC stanje se moze spojiti kao lampica na instrumentima ili na RV ulaz kontrolera da se smanji struja radi slabe baterije.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 18.9.2013. sri. 13:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zupi je napisao/la:
...i tamo nema znacajnijih novosti...

Pa nema... o tom se i radi. Ovo nešto konaca koje sam uspio pohvatati u početničkoj fazi je... kompromis. Neki manji autić (ali ne baš premali), DC motor Končar 5 kW od pumpe i litijske baterije. Ja sam kupio puntića. Corsa je isto to...
Ako daš malo više love, onda neki premotani AC. Rekli su da je kontroler za takvo nešto 1300 €. R005w3lt nešto čeprka oko goldena 10 kW. Ako sam dobro razumio, to je još uvijek u fazi golub na grani. Ako iščeprka nešto dobro, častim ga ručkom. Trenutno je končar vrabac koji je u ruci.
Gdje si točno u Zagrebu?
[Vrh]
bob1391

PostPostano: 18.9.2013. sri. 13:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel netko razmišljao o colosussu wf120 kao pogonskom motoru tj. dal bi se on mogao koristiti za EV.
[Vrh]
Čubi

PostPostano: 18.9.2013. sri. 15:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

bob1391 je napisao/la:
jel netko razmišljao o colosussu wf120 kao pogonskom motoru tj. dal bi se on mogao koristiti za EV.

Probali smo na e-bubi - ide nekako, ali daleko od "to je to". Ne bih preporučio Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Čubi

PostPostano: 18.9.2013. sri. 15:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zupi je napisao/la:
Ajmo konkretnije: zna li netko koliki moment ima Rade od 5 kW u 96V konfiguraciji?

Izmjereno statički 70 Nm Very Happy

Ali može i više (ako mu kontroler/baterije dopuste) Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Zupi

PostPostano: 18.9.2013. sri. 16:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Cose
Naravno, ukupan budget je presudan ali volio bi vidjeti komentare onih koji sad voze na struju sta bi sada odabrali, s obzirom da imaju iskustva u samoj preradi kao i iskustvo u voznji e-auta.

@maliodpalube
zapadni dio, Rudes

@Čubi
Pa to bi onda znacilo da rade moze dati duplo bolje ubrzanje od goldena, uz isti prijenosi omjer?

Moram priznati da mi rade trenutno nije glavni kandidat za izbor motora. Htio bi odabrati neki efikasniji motor novije generacije. Ali osim toga, volio bi i da imam na raspolaganju dovoljan moment, cisto zbog uzitka voznje. Nekakva kombinacija radinog momenta i goldenove mase i rpm-a mi izgleda idealna. S tim bi se vec moglo razmisliti o rjesenju gdje nije potreban mjenjac, iako bi inicijalno ostavio mjenjac da izbjegnem probleme s atestiranjem.

Naisao sam na jedan zanimljiv motor, ali je problem prevelik napon:
http://www.acpropulsion.com/datasheet/ac75.pdf

Trenutno sam u prepisci s Parkerom o njihovim GVM motorima (ima li ko iskustva s njima?), karakteristike izgledaju sjajno (npr max moment 84 Nm, 30 kW nazivne snage, 95% efikasnost), a vjerojatno je i cijena takva Smile

[/quote]
[Vrh]
dzagi

PostPostano: 18.9.2013. sri. 16:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,
ja sam sa DC motorom prezadovoljan i ne bih ga menjao sigurno, jedino što bih menjao (kad bih mogao) su baterije jer zbog finansija odabrao sam olovo, svaki dan prelazim blizu 40km, za sada sam prešao 2750 km uspone savladava bez većih problema u trećem stepenu prenosa. Ne treba zaboraviti da mi je masa automobila 1150kg ali u startu niko nema šanse protiv E-Yuga Smile ali posle dolazi do izražaja mali broj obrtaja. Sve u svemu zvisi za kakve ti namene automobil treba, po gradu ove naše prepravke su zakon prosečna brzina 60km/h i puna kapa. Eto ukratko to su neka moja iskustva, ovde ima ljudi koji mnogo više od mene voze E automobile pa saslušaj sve mada je o ovome već bilo reči.
Pozdrav.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 18.9.2013. sri. 17:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zupi je napisao/la:
@Cose
Naravno, ukupan budget je presudan ali volio bi vidjeti komentare onih koji sad voze na struju sta bi sada odabrali, s obzirom da imaju iskustva u samoj preradi kao i iskustvo u voznji e-auta.

@maliodpalube
zapadni dio, Rudes

@Čubi
Pa to bi onda znacilo da rade moze dati duplo bolje ubrzanje od goldena, uz isti prijenosi omjer?

Moram priznati da mi rade trenutno nije glavni kandidat za izbor motora. Htio bi odabrati neki efikasniji motor novije generacije. Ali osim toga, volio bi i da imam na raspolaganju dovoljan moment, cisto zbog uzitka voznje. Nekakva kombinacija radinog momenta i goldenove mase i rpm-a mi izgleda idealna. S tim bi se vec moglo razmisliti o rjesenju gdje nije potreban mjenjac, iako bi inicijalno ostavio mjenjac da izbjegnem probleme s atestiranjem.

Naisao sam na jedan zanimljiv motor, ali je problem prevelik napon:
http://www.acpropulsion.com/datasheet/ac75.pdf

Trenutno sam u prepisci s Parkerom o njihovim GVM motorima (ima li ko iskustva s njima?), karakteristike izgledaju sjajno (npr max moment 84 Nm, 30 kW nazivne snage, 95% efikasnost), a vjerojatno je i cijena takva Smile

[/quote]

Neznam na temelju čega takva odluka... Na temelju teorije ??
Rade ima predobar moment i ubrzanje, naravno uz litij i zapi.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 18.9.2013. sri. 18:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da skratimo....., koliko love misliš i možeš zatući ?
[Vrh]
Dr.Doktor

PostPostano: 18.9.2013. sri. 19:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav drugovi i gospodo

bmwcabrio je napisao/la:
Da skratimo....., koliko love misliš i možeš zatući ?

-Odgovor na ovo će uštediti 20 do 25 stranica Very Happy
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 18.9.2013. sri. 19:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tako jeeee smijeh1
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila