<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Grijanje u EV preradi
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
jbozur

PostPostano: 12.9.2013. čet. 20:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da bi bilo ovo dobro

sa doljnje strane dolazi hladna voda a sa gornje odlazi topla samo cirkulacija nema nikakve pumpe. Unutra ima i regulator temperature i održava konstantno cca 75 C

I ja se pomalo pripremam za auto. Pada kiša i nema vožnje biciklom.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Cose

PostPostano: 12.9.2013. čet. 21:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

jbozur je napisao/la:

sa doljnje strane dolazi hladna voda a sa gornje odlazi topla samo cirkulacija nema nikakve pumpe. Unutra ima i regulator temperature i održava konstantno cca 75 C

Bilo bi - da je jace snage na nizem naponu. Ovih 1000W @240V je niti 200W na 96V.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jbozur

PostPostano: 12.9.2013. čet. 21:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

r005w3lt je napisao/la:
Samo jedno pitanje, dali bi se smjelo ugraditi ovako nešto unutra?

http://www.ebay.com/itm/12-Volt-DC-Auto-Heater-Defroster-with-Light-ELECTRIC-PORTABLE-CAR-HEATER-/140908399575?pt=US_12_Volt_Portable_Car_Appliances&hash=item20cecb8bd7

Dali bi tako nešto uopće prošlo atest?

To ništa skoro ne grije ja probao u kombiju.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
jbozur

PostPostano: 12.9.2013. čet. 21:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
jbozur je napisao/la:

Bilo bi - da je jace snage na nizem naponu. Ovih 1000W @240V je niti 200W na 96V.

Probao sam na 72V i grije ljepo na 96 bi bilo puno bolje.
[Vrh]
jbozur

PostPostano: 12.9.2013. čet. 21:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo se inače koristi na agregatima za grijanje motora kad su na std.by-u i motor se ugrije za cca 5-7 min na 75C.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 12.9.2013. čet. 21:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

jbozur je napisao/la:
ovo se inače koristi na agregatima za grijanje motora kad su na std.by-u i motor se ugrije za cca 5-7 min na 75C.

To sto na ruku grije ne znaci puno jer te i 20W moze fino opeci a kamoli ne bi 200W - probaj ohladiti par litara vode (cca. koliko stane u grijac, cijevi i kiler kabine) na npr. 5-10 stupnjeva i vidi koliko vremena treba da se zagrije.

Ako 1000W na 240V zagrije blok za 5-7 minuta, 200W treba 25-35 minuta i to pod uvjetom da gubici nisu preveliki. A kod grijanja u autu imas mali kiler kroz koji puse zrak i gdje vodi oduzimas toplinu.
[Vrh]
jbozur

PostPostano: 12.9.2013. čet. 21:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
jbozur je napisao/la:

To sto na ruku grije ne znaci puno jer te i 20W moze fino opeci a kamoli ne bi 200W - probaj ohladiti par litara vode (cca. koliko stane u grijac, cijevi i kiler kabine) na npr. 5-10 stupnjeva i vidi koliko vremena treba da se zagrije.

Ako 1000W na 240V zagrije blok za 5-7 minuta, 200W treba 25-35 minuta i to pod uvjetom da gubici nisu preveliki. A kod grijanja u autu imas mali kiler kroz koji puse zrak i gdje vodi oduzimas toplinu.

Jel ti znaš koliko ima antifriza u agregatu koji se zagrije za 5-7 min a da nepričam o veličini motora koji se grije sa tim grijačem. naj manji motor je 6 cilindara i cca 20L antifriza se grije i antifriz prolazi kroz blok motora koji je ogroman naspram auta i hladnjaka u autu koji je miniaturan. Ja sam serviser CAT i servisiram generatore i radne strojeve tako ta znam točno kako tamo radi i siguran sam da bi u autu na 96V radilo zadovoljavajuče nebi se zagrijalo za 5 min ali za 10 bi več sigurno bilo udobnije u autu. Imam baš jedan hladnjak u frimi pa ču sutra doneti doma i spojiti hladnjak i ovaj grijač i recimo 5L antifriza na 72V pa ču ti javiti kako grije.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 12.9.2013. čet. 23:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

jbozur je napisao/la:
Ja sam serviser CAT i servisiram generatore i radne strojeve tako ta znam točno kako tamo radi i siguran sam da bi u autu na 96V radilo zadovoljavajuče nebi se zagrijalo za 5 min ali za 10 bi več sigurno bilo udobnije u autu. Imam baš jedan hladnjak u frimi pa ču sutra doneti doma i spojiti hladnjak i ovaj grijač i recimo 5L antifriza na 72V pa ču ti javiti kako grije.

Probaj - bas me zanima.
Kod mene je na testu mali protocni bojler 5kW koji bi na 96V trebao davati oko 900W, pa javim kako je proslo.
[Vrh]
ijac

PostPostano: 13.9.2013. pet. 03:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

jbozur je napisao/la:
Cose je napisao/la:
jbozur je napisao/la:

Jel ti znaš koliko ima antifriza u agregatu koji se zagrije za 5-7 min a da nepričam o veličini motora koji se grije sa tim grijačem. naj manji motor je 6 cilindara i cca 20L antifriza se grije i antifriz prolazi kroz blok motora koji je ogroman naspram auta i hladnjaka u autu koji je miniaturan. Ja sam serviser CAT i servisiram generatore i radne strojeve tako ta znam točno kako tamo radi i siguran sam da bi u autu na 96V radilo zadovoljavajuče nebi se zagrijalo za 5 min ali za 10 bi več sigurno bilo udobnije u autu. Imam baš jedan hladnjak u frimi pa ču sutra doneti doma i spojiti hladnjak i ovaj grijač i recimo 5L antifriza na 72V pa ču ti javiti kako grije.

I mene zanima kako grije, jer jos nisam odlučio što uzet za grijanje u smom Ax-u
[Vrh]
EcoStroj

PostPostano: 13.9.2013. pet. 07:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Činjenica je da u autu mora biti grijanje. Po meni bi zgodno bilo, dok je auto doma na punjaču ujutro prije posla uključiti grijanje prije polaska, npr. 15 ili više min. koliko je dovoljno da se auto odmrzne i da se postigne optimalna temperatura baterija i unutrašnjosti automobila, i tek onda se krene voziti uz minimalni utrošak energije za održavanje topline u autu. Tako da nekakva vrlo jednostavna izolacija baterija u vidu npr. obloge od stiropora je poželjna.I za tu prosječnu vožnju do posla će zbilja minimalna moguća količina energije biti utrošena za grijanje. Ako je moguće istu stvar izvesti na poslu prije povratka doma, bilo bi idealno. Dakle ovo rješenje podrazumijeva električne grijače. A održavanje temperature u vožnji se može izvesti ili s istim grijačima ili Webastom. Da, sad vidim da je već spomenuta ova procedura i zbilja je najbolja moguća jer se najviše energije troši na početno zagrijavanje vozila i svega na ugodnu temperaturu. Održavanje topline je ipak puno lakši zadatak kad je sve već ugrijano.
[Vrh]
maliodpalube

PostPostano: 13.9.2013. pet. 08:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oni koji žive u zgradi, a automobil im je negdje u garaži, malo je vjerojatno da će najprije ići do garaže, uključiti grijanje, pa ponovno u stan na kavu, brijanje i sl. Daljinsko uključivanje također nije lako riješiti s petnaestoga kata do garaže u podrumu. Najjednostavnije rješenje je običan timer(onaj za obične utičnice)+kalorifer u autu. Oni jeftini imaju korak po 15 minuta...
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 13.9.2013. pet. 08:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi jasno zašto uopće razmišljate o grijanju strujom iz pogonskih baterija? Pa ionako je to slabašan izvor i vrlo ograničen a sad mu još treba izvući energiju za grijanje te dodatno smanjiti domet.
Webasto je za sad jedino razumno rješenje, sve ostalo je čist gubitak.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 13.9.2013. pet. 08:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zex je napisao/la:
Nije mi jasno zašto uopće razmišljate o grijanju strujom iz pogonskih baterija? Pa ionako je to slabašan izvor i vrlo ograničen a sad mu još treba izvući energiju za grijanje te dodatno smanjiti domet.
Webasto je za sad jedino razumno rješenje, sve ostalo je čist gubitak.

Istina, no kod mene se konkretno zakompliciralo sa Webastom jer ovaj kojeg imam zahtijeva dodatnu elektroniku za CAN bus komunikaciju kako bi ga mogao paliti/gasiti - sto je dodatni trosak i vrijeme za istraziti kako to rijesiti.

S druge strane struja je jednostavnija za sloziti, lakse se fino regulira (Webasto ima samo on/off) i na kraju ne trosi puno struje iz baterija ako slozis da se inicijalno jutarnje grijanje obavi dok si jos spojen na punjacu. Cak i u najgoroj varijanti gdje grijanje radi punom snagom 1h pricamo o oko 20-25% vecoj potrosnji po km (u mojem slucaju je takva racunica).
[Vrh]
riba

PostPostano: 13.9.2013. pet. 08:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nađe se webasto za 100e i ima regulaciju, nije samo on off.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 13.9.2013. pet. 09:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Nađe se webasto za 100e i ima regulaciju, nije samo on off.

Sva dokumentacija po netu koju sam nasao za Thermo Top seriju Webasta koji griju vodu ima isti nacin rada koji je hard codiran u EEPROM-u:

- kada ga upalis, pokrene se sekvenca za paljenje (cca. 2-3min)
- nakon toga pocne grijati punom snagom (5kW)
- kada temp vode dosegne 70 stupnjeva, snaga se smanji na 2.5kW
- ako i tada temp naraste preko 76 stupnjeva, pokrece se sekvenca za gasenje (2-3min)
- kada temp opet padne ispod 60-65 stupnjeva, krece opet iz pocetka

Edit:
Sto ce reci - izvana mu samo mozes reci da se upali ili ugasi
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Sljedeća
Stranica 3 / 12.